La Diada


 

Co roku 11 września Katalończycy wychodzą na ulicę, żeby świętować La Diada, czyli Narodowy Dzień Niepodległości Katalonii. Co ciekawe świętuje się je w dniu odniesionej porażki z 1714 roku.

Żeby lepiej zrozumieć jak powstała La Diada i dlaczego Katalończykom tak bardzo zależy na niepodległości i własnym państwie musimy się cofnąć do czasów wojny o sukcesję w Hiszpanii. Nie jest to część historii tak dobrze znana jak np. wojna domowa, jednak dzięki wojnie o sukcesję Hiszpania zawdzięcza swój obecny kształt. Miała ona miejsce pomiędzy 1702 a 1713 rokiem. Właśnie wtedy Anglicy i Francuzi zaatakowali Madryt i Barcelonę, jak i inne regiony Półwyspu Iberyjskiego. Z czego najsłynniejsze do dziś jest zawłaszczenie Gibraltaru przez Anglików w 1704 roku. Dopiero dwa wieki później w Katalończykach obudziła się chęć oddzielenia od Hiszpanii i posiadanie własnego państwa. Nie wiadomo jednak jak to dokładnie się stało. Najprawdopodobniej regionalni pisarze i dziennikarze zaczęli ten temat i tym dolali oliwy do ognia (echar leña al fuego). W 1705 roku Barcelona ostatecznie została przejęta przez Austriaków, no i Anglicy narzucili im własnego króla. Potem Austriacy się wycofali, ale to nie był koniec, bo Katalończycy musieli się jeszcze zmierzyć z Francuzami. 


Pierwsza Diada odbyła się w roku 1868 roku potem odbywała się co roku aż do dyktatury Franco, który jej zakazał jak i posługiwania się językiem katalońskim. Po śmierci dyktatora kataloński i Diada powróciły na stałe do życia Katalończyków. I teraz chciałabym się odnieść do tego co znajdziemy w Wikipedii na temat Katalończyków: protonaród romański zamieszkujący jako autochtoni w Katalonii, Walecji, na Balearach (...). Pomimo licznych protestów, strajków, referendum i petycji Katalonii nie udało się jeszcze odciąć od Hiszpanii i stworzyć własnego państwa. I najprawdopodobniej się nie uda, bo odcięcie od Królestwa Hiszpanii niesie za sobą też straty, takie jak m.in.: wyjście z UE, przeniesienie się firm międzynarodowych z Katalonii itd. Żeby lepiej zrozumieć ten temat polecam Wam najnowszy esej Eduarda Mendozy - Co z tą Katalonią?



Elementem, którego nie może zabraknąć podczas świętowania jest senyera (katalońska flaga). Tak i będzie w tym roku. Z tą tylko różnicą, że będzie świętowana w sposób hybrydowy, czyli na ulicach i w mediach. Motto tegorocznej Diady brzmi: El deber de construir un futuro mejor. El derecho a ser independientes. (tłum. Obowiązek konstruowania lepszej przyszłości. Prawo bycia niepodległym.). Główne wydarzenie będzie miało miejsce na Plaza de Letamendi w Barcelonie. Uroczystość zacznie się o godzinie 17:14. W sumie zaplanowano 107 wydarzeń w 82 lokalizacjach katalońskich. Oczywiście wszystko to z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.



Comentarios