La mala hora - Gabriel García Márquez



Zła godzina jest pierwszą książką Gabriela Garcii Marqueza, którą na razie przeczytałam. Przede mną jeszcze Sto lat samotności, które zamierzam przeczytać w oryginale. Autor ma swoją specyfikę, przy której porusza wszechobecne tematy w sposób niedokońca pośredni, czym kreuje swój własny styl.
Zła godzina nie jest zbyt obszerną powieścią. Składa się z trzech głównych historii, którymi są: pojawienie się paszkwili publikujących sekrety różnych mieszkańców (sekrety dobrze znane wszystkim); ulewę, która sprawia, że biedacy zamieszkujący tereny nisko położone przeprowadzają się na wyżej położone obszary; zajęcia alkada. Akcja rogrywa się pomiędzy 4 października a 21 października. Głównymi protagonistami są ojciec Angel i alkad. 

Ojciec Angel jest księdzem, który zaczyna i kończy powieść Marqueza. Jest tradycjonalistą strzeżącym moralności poprzez cenzurę filmów, spowiedź i zawieranie małżeństw. Nie chce widzieć tego, co powinno go zainteresować: biedy i korupcji alkada.

Główną rolę odgrywają też paszkwile (los pasquines), które występują jako ukazanie terroryzmu moralnego. Paszkwil ma za zadanie nakłonić ofiarę do refleksji nad przeznaczeniem życia. Poprzez nie zostaje ukazana także walka alkada z władzą. Nie bez powodu ksiądz i alkad mają ten sam cel - złapać dystrybutora paszkwili. 

Oprócz paszkili w Złej godzinie znajdziemy jeszcze wiele innych motywów i symboli. Na przykład pogoda jest ukazana jako świątynia psychologiczna. Pesymistyczne warunki socjalne i psychologiczna atmosfera miasteczka. Upał z kolei symbolizuje senność i letarg fizyczno-moralny mieszkańców. Motyw zmysłowości występuje w opisach kobiet jako zdrowych, z pasją i witalnością, ale podążających przy tym za swoją tradycyjną rolą matki i żony. Część bohaterów doświadcza samotności. Wdowa Montiel zadaje sobie pytanie: ¿Cuándo me voy a morir?,a ksiądz - Nunca había sentido vergüenza de su soledad. Oraz alkad z powodu zajmowanego stanowiska. Na początku poznajemy alkada zmagającego się z potwornym bólem zęba, który ma symbolizować jego prawdziwą infekcję, którą jest chciwość i korupcja. Po wizycie u dentysty następuje zmiana alkada, podczas której ujawnia się jego prawdziwa osobowość tyrana, kłamcy i oszusta. Zaś pojawienie się szczurów w kościele symbolizuje walkę księdza ze złem na korzyść duchową. Absurdem w tej powieści są paszkwile, bo przecież wiadomo, że nigdy nie dojdzie się do odnalezienia sprawcy oraz szczury w kościele. 

Powieść Gabriela Garcii Marqueza porusza takie uczucia jak: zazdrość, chciwość, urazę, obojętność, przemoc, samotność i zmysłowość.



Comentarios