![]() |
(fot. Spain is culture) |
El Misterio de Elche odbywa się co roku i trwa od 11 do 15 sierpnia. W 2001 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta fiesta ma średniowieczne korzenie. Każdego roku ma miejsce w la Basílica de Santa María de Elche.
Przez pierwsze trzy dni (11, 12 i 13 sierpnia) nie dzieje się zbytnio nic, bo odbywają się próby generalne. Fiesta jest podzielona na dwie części: La Vespra i La Festa.
La Vespra
Pierwszego dnia, czyli 14 sierpnia, Maryja Dziewica wraz ze swoimi towarzyszkami Maríą Salomé i Maríą Iacobe oraz grupą aniołów, którą tworzą dzieci, wchodzą przez główne wejście do Bazyliki. Tymczasem z kopuły kościoła, pokrytej błękitnym płótnej mającym imitować niebo, schodzi anioł. I ogłasza Maryi jej bliską śmierć i wręcza jej złotą palmę, którą ma nosić na własnym pogrzebie. Następnie zgodnie z życzeniem Maryi do świątyni wchodzą apostołowie (z wyjątkiem św. Tomasza) gotowi by towarzyszyć w jej ostatnich chwilach. Po śmierci Maryi dziecko, które ją grało zostaje zastąpione wizerunkiem la Virgen de la Asunción (Matki Bożej Wniebowzięcia) patronki Elche.
![]() |
(fot. Misteri d'Elx Oficial) |
La Festa
Drugi dzień - La Festa rozpoczyna się kilka chwil przed pogrzebem Maryi. Przygotowania do niego przerywa grupa Żydów chcąc jemu zapobiec. Następuje mała walka z apostołami i jeden z Hebrajczyków próbuje dotknąć ciała Dziewicy i zostaje sparaliżowany. Po tym incydencie Żydzi nawracają się i manifestują swoją wiarę w boskie macierzyństwo Maryi. W końcu dołączają do apostołów w pochówku Matki Boskiej. Jest to moment wyruszenia uroczystej procesji. Potem Maryja zostaje ukoronowana na Królową Stworzenia. Eskcytująca piosenka Glorii Patri oraz oklaski licznie zgromadzonych widzów i mieszkańców kończą el Misterio de Elche.
Comentarios
Publicar un comentario