Misterio de Elche

(fot. Spain is culture)

El Misterio de Elche odbywa się co roku i trwa od 11 do 15 sierpnia. W 2001 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta fiesta ma średniowieczne korzenie. Każdego roku ma miejsce w la Basílica de Santa María de Elche.
Przez pierwsze trzy dni (11, 12 i 13 sierpnia) nie dzieje się zbytnio nic, bo odbywają się próby generalne. Fiesta jest podzielona na dwie części: La Vespra i La Festa.
La Vespra
Pierwszego dnia, czyli 14 sierpnia, Maryja Dziewica wraz ze swoimi towarzyszkami Maríą Salomé i Maríą Iacobe oraz grupą aniołów, którą tworzą dzieci, wchodzą przez główne wejście do Bazyliki. Tymczasem z kopuły kościoła, pokrytej błękitnym płótnej mającym imitować niebo, schodzi anioł. I ogłasza Maryi jej bliską śmierć i wręcza jej złotą palmę, którą ma nosić na własnym pogrzebie. Następnie zgodnie z życzeniem Maryi do świątyni wchodzą apostołowie (z wyjątkiem św. Tomasza) gotowi by towarzyszyć w jej ostatnich chwilach. Po śmierci Maryi dziecko, które ją grało zostaje zastąpione wizerunkiem la Virgen de la Asunción (Matki Bożej Wniebowzięcia) patronki Elche.

(fot. Misteri d'Elx Oficial)

La Festa
Drugi dzień - La Festa rozpoczyna się kilka chwil przed pogrzebem Maryi. Przygotowania do niego przerywa grupa Żydów chcąc jemu zapobiec. Następuje mała walka z apostołami i jeden z Hebrajczyków próbuje dotknąć ciała Dziewicy i zostaje sparaliżowany. Po tym incydencie Żydzi nawracają się i manifestują swoją wiarę w boskie macierzyństwo Maryi. W końcu dołączają do apostołów w pochówku Matki Boskiej. Jest to moment wyruszenia uroczystej procesji. Potem Maryja zostaje ukoronowana na Królową Stworzenia. Eskcytująca piosenka Glorii Patri oraz oklaski licznie zgromadzonych widzów i mieszkańców kończą el Misterio de Elche.

Comentarios